Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dobro je, kako je * Kod Murića novac i oružje za likvidaciu * Od septembra ignorisali žarišta epidemije * Graditelj Možure duguje 1,4 miliona za poreze * Nova vlada da ispuni uslove iz poglavlja 23 i 24 * Zatvaraju kafiće do ponedjeljka * Sud pozvao Tačijeve žrtve da se prijave, moguća hapšenja u Albaniji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-11-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Andrija Mandić, lider DF-a i predsjednik Nove:
– Mandatar nam je predstavio spisak novih članova vlade sa koga poznajem samo jednog čovjeka. Ne znam ko su ti ljudi, ne znam ko je za njih glasao. Ispostavlja se samo jedno – da je za tim foteljama trčao neko drugi.

Vic Dana :)

Napala Fata Muju: - Mujo, zašto me varaš s komšinicom? - Ja imam tebe, ti mene, a ona nema nikoga, jadnica - odgovara Mujo.


Dolazi Muž kući i sa vrata pita ženu:
- Draga, šta ima za ručak?
- Ništa! odgovara žena.
- Kako ništa? I juče je bilo ništa!
- Pa kuvala sam za dva dana.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2020-11-06 AMERIKA I DALJE BEZ PREDSJEDNIKA, PROTESTUJU I DEMOKRATE I REPUBLIKANCI Bajden na korak od pobjede, Tramp prijeti tužbama Dobivši Mičigen i Viskonsin, Bajden je obezbijedio 264 glasa od 270 koliko mu je potrebno da pobijedi Donalda Trampa, koji ima 214. Da bi obezbijedio mjesto u Bijeloj kući, demokratskom kandidatu je potrebno da pobijedi u samo još jednoj saveznoj državi U više američkih gradova nakon predsjedničkih izbora došlo je do protesta pristalica i republikanaca i demokrata, koji zahtijevaju da se glasanje zaustavi, odnosno pozivaju zvaničnike da „prebroje svaki glas”
Dan - novi portal
Predsjednički izbori u Americi ispali su znatno napetiji nego što je bilo predviđano. Vodi se uska bitka, kandidati međusobno poručuju da su pobijedili a pljušte i prijetnje tužbama. Prema projekcijama vodećih svjetskih medija, demokrata Džo Bajden je u prednosti nad predsjednikom Donaldom Trampom.

Bajdena dijeli samo šest izbornih glasova da postane novi predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. Dobivši Mičigen i Viskonsin, on je obezbijedio 264 glasa od 270 koliko mu je potrebno da pobijedi Donalda Trampa, koji ima 214. Da bi obezbijedio mjesto u Bijeloj kući, demokratskom kandidatu je potrebno da pobijedi u samo još jednoj saveznoj državi.

Projekcije vodećih američkih medija razlikuju se po podacima o tome koliko elektronskih glasova trenutno imaju dvojica kandidata. Prema tvrdnji televizijske stanice Foks njuz, Bajden ima 264 glasa, Tramp 214, a isto prenosi i NBC. Na sajtovima Si-En-Ena, Bi-Bi-Sija i Glasa Amerike navodi se da Bajden ima 253 elektorskih glasova, a Tramp 213.

U državama u kojima još nije završeno prebrojavanje glasova, vodi se tijesna borba između dva kandidata, a brojke govode da Bajdenu za ukupnu pobjedu treba trijumf u bilo kojoj od njih, izuzimajući Aljasku. Čekanje rezultata glasanja, zahtjevi za novim prebrojavanjem i prijetnje tužbama – ovo su sve djelovi drame koja je nastala u tri američke države, a koja je zapravo lako mogla da se izbjegne.

Ključne države su Pensilvanija (20 elektorskih glasova), Džordžija (16), Sjeverna Karolina (15) i Nevada (6). Ako Bajden pobijedi u bilo kojoj od njih, dostići će brojku 270.

Još uvijek aktuelni američki predsjednik Donald Tramp u srijedu je ishitreno proglasio izbornu pobjedu, a kada je u finišu brojanja glasova situacija počela da se okreće u korist demokratskog rivala Džoa Bajdena, zatražio je prekidanje prebrojavanja i zaprijetio Vrhovnim sudom.

Imajući na umu Trampovu sklonost da se sa protivnicima pravno obračunava i njegovu davno izrečenu prijetnju da će to učiniti i u slučaju Bajdenove tijesne pobjede, ovaj poziv da se ovogodišnja izborna trka riješi na Vrhovnom sudu nikoga nije iznenadila. Drugo pitanje je, međutim, da li će Tramp to uspjeti da sprovede u djelo.
Tramp se za sudski scenario pripremao mjesecima. Pokrenuo je kampanju protiv glasanja putem pošte, tvrdeći da će to dovesti do izborne prevare, udario je i na samu poštu, a u međuvremenu je Vrhovni sud napunio konzervativnim sudijama.

Zaustavite prevaru, poručio je američki predsjednik Donald Tramp na Tviteru, u trenutku kada se nastavlja brojanje glasova u nekim ključnim saveznim američkim državama.

Tramp nije precizirao na šta misli, a svoju poruku na Tviteru objavio je nakon što je njegov demokratski protivkandidat Džo Bajden povećao vođstvo u Nevadi za oko 3.500 glasova.

Izborni štab američkog predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trampa objavio je da je otkrio nepravilnosti u glasovima u saveznoj državi Nevada, te je pokrenuo tužbu da se na određeno vrijeme obustavi brojanje glasova.

Adam Laxalt, član Trampovog izbornog tima, kazao je novinarima da je Nevada jedna od najvažnijih država koja će odrediti sudbinu ovih predsjedničkih izbora.

Istakao je da su otkrili vrlo ozbiljne nepravilnosti u glasovima poslanim poštom.

– Vjerujemo da su glasački listići poslati na ime mrtvih ljudi i hiljada onih koji su se iselili iz ove savezne države. Podnosimo tužbu na sudu u Las Vegasu. Molimo sudije da preduzmu odgovarajuće mjere u vezi s tim nepravilnostima i da na određeno vrijeme zaustave brojanje glasova, rekao je Laxalt, prenijela je Anadolija.

Još nisu poznati rezultati u državama Pensilvanija, Sjeverna Karolina, Džordžija, Arizona, Nevada i Aljaska, koje ukupno broje 71 elektorski glas.

Erik Tramp, sin aktuelnog predsjednika SAD, ponovo se oglasio na Tviteru u jeku ljute izborne trke za novog predsjednika države.

On je na ovoj društvenoj mreži podijelio link ka fondu „za zaštitu izbora” i pozvao ljude da doniraju novac.

– Demokrate pokušavaju da pokradu ove izbore! Predsjedniku je potrebna vaša pomoć – navedeno je na sajtu.

– Molimo vas da odmah doprineste bilo kojim iznosom kako biste odbranili integritet naših izbora i povećate svoj uticaj za 1.000 odsto – dodaje se.

Izborni štab predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa izgubio je spor pred sudom u Mičigenu, prenio je Rojters.

Trampov štab je tražio da se zaustavi glasanje u ovoj američkoj saveznoj državi, međutim, državni sudija Mičigena je odbacio žalbu.

Američke medijske kuće su proglasile Bajdena pobjednikom u Mičigenu sa osvojenih više od 50,6 posto glasova, dok je Trampu pripalo 48,8, na osnovu 99 posto prebrojanih glasova.

Demokratski kandidat za američkog predsjednika Džo Bajden povećao je vođstvo u Nevadi u odnosu na rivala Donalda Trampa za oko 3.500 glasova, prenio je Rojters.

Na uzorku od preko 87 posto prebrojanih glasova, Bajden ima oko 49,5 posto glasova, a Tramp oko 48,5.

Prema izvorima Si-En-Ena, Bajden je uvećao razliku i u odnosu na Trampa ima više od 11.000 glasova, a na prethodnom presjeku je ta razlika bila 7.647.

Nevada donosi šest elektorskih glasova i od ključnog je značaja za ishod izbora.

Menadžerka kampanje demokratskog kandidata Džo Bajdena Žan OMalej Dilon optužila je predizborni tim američkog predsjednika Donalda Trampa da insistira na „propaloj strategiji” podnošenja tužbi, tvrdeći da to predstavlja pokušaj da se skrene pažnja sa „neizbježne” pobjede Bajdena.

Ona je rekla da su takvi pravni izazovi „ništa više od pokušaja da se odvrati pažnja i odloži ono što je neizbježno – Džo Bajden će biti naredni predsjednik SAD”, prenosi Tanjug, pozivajući se na Bi-Bi-Si.

Ona tvrdi i da je Bajden pobijedio u Mičigenu, kao i da su izgledi dobri da tako bude i u Pensilvaniji.

Prebrojavanje glasačkih listića pristiglih poštom u Filadelfiji privremeno je zaustavljeno, prenosi Tanjug, pozivajući se na MSNBC.

Kako se navodi, razlog je to što su demokrate tražile od Vrhovnog suda te države da ukine presudu nižeg suda o posmatračima nadležnim za prebrojavanje glasova, prenosi Rojters, bez detaljnijeg objašnjenja.

Pensilvanija, u kojoj je Filadelfija, za ishod izbora je jedna od ključnih saveznih država, a u njoj još nije završeno prebrojavanje glasova.

Misija Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE), koja nadgleda izbore u zapadnim državama i zemljama bivšeg Sovjetskog saveza, tvrdi da nema dokaza o izbornoj krađi u SAD.

Izbori su, navode, „dobro vođeni“, uprkos izazovima koje je nametnula pandemija korona virusa.

– Neutemeljeni navodi o sistemskim nedostacima, posebno od strane aktuelnog predsjednika (Donalda Trumpa), štete povjerenju javnosti u demokratske institucije, rekao je u izjavi Mihael Georg Link, koji je vodio OSCE-ovu misiju.

Prednost američkog predsjednika Donalda Trampa u Džordžiji smanjuje se poslednjih nekoliko sati, te se još dodatno smanjila nakon što je prebrojan dio glasova u okrugu Fulton, najvećem u toj državi u kojem se nalazi Atlanta.

Okrug Fulton prijavio je rezultate nešto više od 8.000 glasačkih listića, prenosi Hina.

Trampova prednost u toj državi smanjila se s više od 30.000 glasova koliko je iznosila u ponoć na nešto više od 18.500.

Fulton je tokom noći trebalo da prebroji 20.000 dopisnih glasova. Upravo je prijavio njih 8.351, od kojih je Bajden dobio 6.410, a Tramp 1.941.

Što se tiče Nevade, Bajden je u tijesnom vođstvu od 8.000 glasova.

Okrug Klark, gdje se nalazi Las Vegas, ima najveći udio glasova u toj državi.

Sada svi željno iščekuju njihove rezultate.

Uz njih, još nije jasan ni rasplet u Pensilvaniji niti u Sjevernoj Karolini.

Izborni štab predsjednika SAD Donalda Trampa podnio je žalbe u Pensilvaniji, Mičigenu i Džordžiji, postavljajući temelje za osporavanje glasanja u državama u kojima zaostaje za demokratom Džoom Bajdenom u lovu na 270 glasova elektora potrebnih za pobjedu u Bijeloj kući.

Nove žalbe, koje se pridružuju postojećim republikanskim tužbama u Pensilvanijii Nevadi, zahtijevaju bolji pristup posmatrača štaba lokacijama na kojima se glasački listići obrađuju i broje, i izražavaju zabrinutost zbog glasanja u odsustvu, saopšteno je iz štaba, prenosi Tanjug agenciju AP.

Trampov štab takođe pokušava da interveniše u slučaju Pensilvanije na Vrhovnom sudu koji se bavi pitanjem da li glasački listići dobijeni do tri dana nakon izbora mogu da se broje, rekao je zamjenik menadžera kampanje Džastin Klarke.

Republikanci su takođe najavili da će tražiti ponovno brojanje u Viskonsinu, državi u kojoj je AP takođe u srijedu proglasio Bajdena za pobjednika.

Menadžer kampanje Bil Stepien naveo je „nepravilnosti u nekoliko okruga u Viskonsinu”, ne navodeći detalje.

Bajden je u srijedu izjavio da prebrojavanje treba da se nastavi u svim državama, dodajući: „Niko nam neće oduzeti našu demokratiju, ni sada, ni nikada”.

Izborni zvaničnici nastavili su da broje glasove širom zemlje, što je normalan proces narednog dana nakon glasanja, piše AP.

Za razliku od prethodnih godina, države su se borile sa lavinom glasačkih listića zbog strahovanja od ličnog glasanja tokom pandemije.

Najmanje 103 miliona ljudi glasalo je prerano, bilo poštom ili lično, što predstavlja 74 posto od ukupnog broja glasova na predsjedničkim izborima 2016. godine.

Trampov štab naveo je da poziva na privremeno zaustavljanje brojanja u Mičigenu i Pensilvaniji sve dok se ne pruži „smislen” pristup na brojnim lokacijama i ne dozvoli pregled glasačkih listića koji su već otvoreni i obrađeni.

U više američkih gradova nakon predsjedničkih izbora došlo je do protesta pristalica i republikanaca i demokrata, koji zahtijevaju da se glasanje zaustavi, odnosno pozivaju zvaničnike da „prebroje svaki glas”.

U Njujorku su hiljade prodefilovale pored ukrcanih luksuznih prodavnica na Petoj aveniji Menhetna, dok predsjednička trka i dalje traje, a glasački listići se broje u ključnim državama, piše Gardijan, a prenosi Tanjug.

Kako prenosi USA tudej, protesti su pretežno mirni ali je povremeno dolazilo do napetosti i uzavrelih emocija.

Snage reda prijavile su „veliku štetu” u Portlandu, a haos je zavladao i u dijelovima Mičigena, ključne države u izbornoj trci.

Slični protesti održani su u najmanje šest gradova, uključujući Los Anđeles, Sijetl, Hjuston, Pitsburg, Mineapolis i San Dijego.

Demonstranti su se okupili ispred skupštine u Dalasu u Teksasu.

U Čikagu su demonstranti zahtijevajući potpuno prebrojavanje prodefilovali centrom grada i ulicom koja gleda na Tramp kulu.

Mnoge od ovih događaja organizovale su lokalne grupe povezane sa „Zaštitite rezultate”, koalicijom lokalnih organizacija i sindikata.

Demonstracije su uslijedile kada je Donald Tramp zaprijetio da će se „tužbama dokopati predsjedničkog mjesta”, kako piše Gardijan, pokrenuvši u srijedu zahtjeve za zaustavljanje prebrojavanja glasova u tri kolebljive države.

Nije jasno da li će se izborni rezultat promijeniti.

I u Mičigenu su prodemokratski demonstranti marširali zahtijevajući da zvaničnici dovrše prebrojavanje glasova, dok su Trampove pristalice u Detroitu okupljene ispred TCF centra i unutar predvorja, sa policajcima postrojenim da ih spriječe da uđu u prostor za brojanje skandirale „Zaustavite prebrojavanje!” i „Zaustavite glasanje!”.
U Feniksu u Arizoni, pro-Trampovi demonstranti, od kojih su neki bili naoružani, okupili su se ispred glavnog grada države zahtijevajući suprotno, budući da je sa brojanjem glasova, Džo Bajden je smanjio vođstvo u državi. Bajden je u Arizoni imao prednost od oko 79.000 birača, a ostalo je 515.000 nebrojanih glasova.

Prethodno je republikanski izborni štab podnio tužbu u pokušaju da zaustavi prebrojavanje zahtijevajući od državnog sekretara Demokratske države Mičigen da dozvoli više posmatrača.

Policija je uhapsila desetine demonstranata u Mineapolisu koji su zahtijevali akciju po nizu pitanja, uključujući policiju, klimatske promjene i imigraciju, prema izvještajima lokalnih medija.

Demonstracije su navodno planirane prije izbora u utorak.

Bilo je hapšenja i u Los Anđelesu i u Portlandu u državi Oregon.

Generalna državna tužiteljka u Mičigenu, Dana Nesel, demokrata, insistirala je na tome da su obje stranke i javnost dobili pristup prebrojavanju podataka „koristeći čvrst sistem provjera i ravnoteže kako bi se osiguralo da se svi listići broje pošteno i tačno”.

Produženo prebrojavanje ovogodišnjeg „mora” glasova koji su pristigli poštom podiglo je strah od masovnih građanskih nemira, ali do sada se taj scenario nije ostvario.

U utorak uveče, raštrkani protesti izbili su nakon završetka glasanja, protežući se od Vašingtona do Sijetla, ali nije bilo značajnijeg nasilja.

Na ovim predsjedničkim izborima glasalo je 160 miliona Amerikanaca, što je najveći broj u 120 godina, pokazuju preliminarni podaci američke Izborne projekcije (US Elections Project).

Stopa odziva bila je 66,9 odsto, što je najviše od 1900. godine, navodi ova veb-stranica.

Te godine, republikanski predsjednik Vilijam Mekinli pobijedio je demokratskog izazivača Vilijama Dženingsa Brajana, uz odziv od 73,7 odsto.

Za razliku od izbora 2020. godine, 1900. godine dali su jasan rezultat.

„Predsjednički izbori 2020. imali su najveću stopu izlaznosti u poslednjih 120 godina”, objavio je u srijedu osnivač američke Izborne projekcije, profesor Majkl Mekdonald.

Još ima prilično nagađanja, pogotovo u vezi sa glasačkim listićima koji tek treba da budu prebrojani. Nastaviću da preciziram ove procjene tokom narednih nedjelja.
Ove godine su posmatrači izbora predvidjeli veliku izlaznost, djelimično podstaknutu porastom broja glasačkih listića i ranim glasačima koji su svjesni prijetnje koju predstavlja korona virus.

Procijenjeno je da je više od 100 miliona ljudi učestvovalo u ranim izborima, što je rekord.


Zabrinutost međunarodne zajednice
„Slobodni i pravedni izbori su oni na kojima svi mogu glasati, na kojima su svi glasovi prebrojani u skladu sa zakonima, te na kojima američki narod svojim odabirom određuje ishod”, stoji u saopštenju.
Rufus Jerxa, bivši zaposlenik američkog ministarstva ekonomije koji je danas čelnik američkog Vijeća za inostranu trgovinu, istakao je kako u međunarodnoj zajednici vlada zabrinutost oko prebrojavanja glasova u vrijeme kad Trampova ekonomska politika već remeti međunarodnu trgovinu.

– Osjetio sam veliku zabrinutost u svijetu oko događaja u SAD, rekao je za Rejters.

– Poručio sam im da su naši izborni dužnosnici i dalje pošteni javni djelatnici koji rade svoj posao, naglasio je i dodao kako u svojoj dugoj karijeri „nikad nije vidio da su demokratija i vladavina prava tako ugroženi”.

Tramp je tokom svoje kampanje napadao metodu sprovođenja izbora, govoreći o mogućim prevarama pri glasanju dopisnim putem, iako je to rijetko.


Okrug Vigo glasa za pobjednika izbora od 1888. godine
Birači okruga Vigo iz američke savezne države Indijane tačno su predvidjeli predsjednika na svim izborima od 1888. godine, uz samo dva izuzetka, a sada su glasali za Donalda Trampa.

Ipak, sada se čini da je Džo Bajden mnogo bliže pobjedi, pa bi ovo mogao biti i treći izuzetak.

Poslednji predsjednički kandidat koji je pobijedio na izborima a nije bio većinski miljenik birača okruga Vigo bio je Dvajt Ajzenhauer 1952. godine, piše Gardijan.

Struktura stanovništva nije etnički raznolika – 85 odsto ljudi u Vigu je bijele rase. Ipak, riječ je o kombinaciji ruralnih djelova i urbane zajednice.

Mještani kažu da se ruralni dio zemlje naginje republikancima, dok je gradsko stanovništvo najčešće glasa za demokrate. Ipak, aktuelni gradonačelnik je republikanac, prenosi Wthr.com.

Kada je riječ o predsjedničkim izborima, birači su skloniji da se opredjeljuju prema ličnosti kandidata bez obzira na partijsku pripadnost.

Vigo je glasao za Donalda Trampa 2016. godine, četiri godine nakon što je podržao Baraka Obamu i tako unazad decenijama.


Nepriznavanje poraza može dovesti do pobuna
Odbijanje predsjedničkog kandidata Republikanske stranke u SAD Donalda Trampa da prizna poraz na izborima moglo bi da dovede do masovnih pobuna i nasilja u američkim gradovima, izjavio je direktor Centra za sveobuhvatne evropske i međunarodne studije Visoke škole ekonomije u Moskvi Dmitrij Suslov.

On je rekao da Trampovo odbijanje da prizna poraz možda neće dovesti samo do sudskog postupka, te da nije poznato kako će se sve završiti, s obzirom na većinu koju republikanci imaju u Vrhovnom sudu SAD.

– Situacija bi se mogla završiti nasiljem na ulicama Amerike. Za sada se to nije desilo, ali, ako /kandidat Demokratske stranke Džozef Bajden nastavi da tvrdi da je pobijedio na izborima, a Tramp da mu je ukradena pobjeda, moguće su masovne pobune – istakao je Suslov.








Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"